80. rocznica egzekucji w Ostrowie

30 września 1942 roku, w zemście za działalność dywersyjną mieszkańców Ostrowca, Niemcy dokonali egzekucji 30. mieszkańców miasta na rynku. Aby uczcić pamięć poległych, każdego roku obchodzone są uroczystości, w tym roku odbędzie się 80. rocznica tego wydarzenia.

Program uroczystości

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17:30 modlitwą na cmentarzu wojennym przy ulicy Denkowskiej przy mogile ofiar, następnie odbędzie się Msza Święta w kolegiacie pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. O 19 uroczystość przeniesie się pod Pomnik Pomordowanych na Rynku, a tam odbędą się wystąpienie okolicznościowe, złożenie wiązanek pod pomnikiem, uroczysty koncert ku czci zamordowanych w wykonaniu chóru „Cantante Domino” pod przewodnictwem Andrzeja Budzińskiego.

30 września 1942

W nocy z 13 na 14 września 1942 roku patrol Związku Odwetu ZWZ uszkodził gazociąg i most kolejowy nad Kamienną w Romanowie. Miało to przerwać prace Zakładów Ostrowieckich, które pracowały wtedy na rzecz Niemiec. W odwecie Niemcy aresztowali 30. mieszkańców Ostrowca, których powiesili na Runku 30 września. Byli to ludzie uważania za intelektualną i finansową elitę.

Pomnik ku czci poległych

Niemcy w 1944 w miejsce zbiorowej mogiły wtłoczyli substancje żrące, aby zatrzeć ślady zbrodni. Dokładnie w tym miejscu znajduje się obelisk z nazwiskami mieszkańców Ostrowca, którzy stracili wtedy życie. 30 września 1992 roku, w pięćdziesiątą rocznicę wydarzenia, w miejscu zbrodni odsłonięto pomnik w kształcie wyrywającej kostki bruku metalowej pętli.