Różowy październik. W tym tygodniu możliwość darmowej mammografii

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi, z tej okazji nazywany jest Różowym Październikiem. Wielu miejscach, nie tylko w Polsce, organizowanych jest szereg wydarzeń, które mają zwrócić na to uwagę. W Ostrowcu natomiast zaparkują mammobusy, w których będzie możliwość bezpłatnego wykonania badań.

Gdzie zaparkują mammobusy?

Pierwsza możliwość przeprowadzenia badań będzie już jutro. Od 4 do 7 października mammobus będzie stał przy Starostwie Powiatowym przy ulicy Iłzyckiej. 10 dnia trwającego miesiąca mobilny punkt badań mammograficznych zaparkuje przy Kauflandzie na Alei Jana Pawła II. Badania można wykonywać w godzinach 09:00-17:00 zarówno w mammobusie przy Starostwie, jak i przy Kauflandzie. 18 października w godzinach 09:00-14:00 taka możliwość pojawi się przy pływalni MOSiR. W kolejnych dwóch terminach mammobus na zainteresowane panie będzie czekał w Urzędzie Gminy w dniach 19-21 oraz 24-25 października, w tym przypadku w godzinach 10:00-16:00.

Kto może skorzystać z mammobusów?

Każdej kobiecie w wieku od 50 do 69 lat raz na dwa lata przysługuje bezpłatne badanie mammograficzne, wyjątkiem są kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka, czyli są obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, lub w przypadku stwierdzenia nowotworu piersi u najbliższej rodziny, wtedy takie badanie można wykonać raz na 12 miesięcy.

Najczęściej diagnozowany nowotwór

Według Światowej Organizacji Zdrowia rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. Każdego roku o chorobie dowiaduje się 12 procent kobiet na świecie. W Polsce tę chorobę diagnozuje się rocznie u około 20 tysięcy kobiet. Dzięki regularnym badaniom nowotwór można wykryć na wczesnym etapie, a to zwiększa szansę na wyleczenie.