Historia ostrowieckiego getta

W dniach 11-12 października upamiętnia się likwidację ostrowieckiego getta. Mieściło się ono pomiędzy ulicami Młynarską, Pierackiego i Denkowską. W 1942 roku przebywało w nim około 15-16 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

Historia obozu zagłady w Ostrowcu

Zostało ono utworzone w kwietniu 1941 przez nazistów. W wyniki przesiedleń w innych miejscowości znajdowało się w nim kilkanaście tysięcy osób pochodzenia Żydowskiego. W dniach 11-12 nastąpiła likwidacja getta w ramach nazistowskiej akcji „Reinhardt”. Na rynku nastąpiła selekcja więźniów. Część z nich pozostawiono w Ostrowcu, gdzie utworzono obóz pracy, około 11 tysięcy zostało przetransportowanych do obozu zagłady w Treblince, a 2 tysiące osób zostało zabitych. Całkowita likwidacja obozu nastąpiła w sierpniu 1944, a pozostałych w nim około 600 osób wysłano do Oświęcimia.

80. rocznica

26 października w Ostrowieckim Browarze Kultury odbędzie się wydarzenie, które uczci 80. rocznicę wydarzeń w Ostrowcu. W programie znajdą się świadectwa potomków ostrowieckich Żydów, wystąpienia Bogdana Białka i Viego Borensteina, który jest przedstawicielem Jews of Ostrowiec Memorial Project. Odbędą się symboliczne nabożeństwa żałobne i koncert Ryfki Foremniak. Ponadto będzie możliwość zobaczenia wystaw „I Am My Family” Rafaela Goldchaina oraz „ZAAM” Marka Cecuły.