Tężnia powstanie w Kunowie

W Ostrowcu Świętokrzyskim nie ma jeszcze tężni solankowej, choć w lipcu pojawiła się informacja o tym, że został złożony wniosek w tej sprawie. Wiemy natomiast, że planowana jest budowa tężni w pobliskim Kunowie.

Zmiany w Kunowie

Tężnia w Kunowie miałaby powstać na rynku w miejscu starej fontanny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ta budowla pojawi się tam już w przyszłym roku, a gmina zabezpieczyła nawet środki w budżecie na tę inwestycję.

To nie wszystkie zmiany w mieście z powiatu ostrowieckiego. Aktualnie trwają prace nad rozbudową strefy relaksu, w której znajdzie się skate park, a już pojawiły się elementy siłowni oraz oświetlenie solarne razem z monitoringiem.

Na terenie skweru przy ulicy Laski zasadzono nowe drzewa i krzewy, będzie tam również łąka kwietna. Wszystkie prace mają zakończyć się w przyszłym roku, a na 2023 rok zapowiedziano także modernizację skweru przy ulicy Langiewicza.

Czym jest tężnia solankowa?

To budowla z drewna i gałęzi tarniny, która krzewem rodziny różowatych. Tarnina ze względu na trwałość i elastyczność okazała się najlepszym materiałem. Solanka, czyli wodny roztwór soli doprowadzona jest na szczyt ściany tworzącej tężnię, ściekając po tarninie do zbiornika, odparowuje. Tężnie solankowa służy do inhalacji, powietrze wokół niej upodabnia się do tego nad morzem, a godzina pobytu przy takie tężnie odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Inhalacje w takich miejscach mają dobry wpływ na układ nerwowy, gruczołów dokrewnych i stymuluje pracę układu odpornościowego.