Franciszek Sieradzki – uczeń z Ostrowca, który odnosi sukcesy na arenie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy

Franciszek Sieradzki, reprezentujący czwartą klasę liceum Staszic w Ostrowcu, jest kolejnym przykładem udanego rozwoju młodzieży w ostrowieckich szkołach ponadpodstawowych. Udało mu się osiągnąć finał IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Budować przyszłość na fundamentach przeszłości”, organizowanego w Rybniku. Jest to wydarzenie podzielone na trzy etapy, a Franciszek doszedł do ostatniego, końcowego.

W ramach pierwszego etapu szkolnego, uczestnicy musieli zmierzyć się z testem historycznym, który koncentrował się na wydarzeniach i postaciach z okresu od 1918 roku do naszych dni. Po nim Franciszek, jako reprezentant Staszica, zakwalifikował się do następnego etapu. Zadaniem drugiego etapu był esej poświęcony Wincentemu Witosowi. Praca Franciszka została tak dobrze oceniona, że maturzysta awansował do półfinału.

W finale konkursu znaleźli się uczniowie ze szkół średnich z całej Polski – z Rybnika, Lublina, Opola, Mikołowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Biłgoraja, Cieszyna i Tych. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a prezentacja autorska na temat Wincentego Witosa, wykonana przez ucznia ostrowieckiego liceum, zagwarantowała mu zdobycie tytułu finalisty tego prestiżowego konkursu historycznego.