Chińskie autobusy elektryczne Yutong E9 wkrótce na ulicach Ostrowca

Zbliża się moment, kiedy na drogach Ostrowca zagości nowoczesna technologia. W okresie pomiędzy kwietniem a majem, miasto zamierza wprowadzić do eksploatacji nowe autobusy. Te wysokiej klasy pojazdy, marki Yutong E9 pochodzącej z Chin, dotarły do Ostrowca w poprzednim tygodniu, prosto z portu w Hamburgu.

Jak podkreśla prezydent-elekt Artur Łakomiec, są to pełnowymiarowe autobusy elektryczne o długości dziewięciu metrów. Z radością przyznaje, że zgłaszane przez mieszkańców potrzeby zostaną zaspokojone. Do Ostrowca zostanie dostarczonych łącznie dziewięć takich pojazdów, zaopatrzonych we własne punkty ładowania. Autobusy te mają nisko umieszczony podłogę i są w stanie przewozić 70 pasażerów. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom będą mogły poruszać się także po węższych ulicach miasta.

Autobusy te mogą pokonać dystans aż do 350 kilometrów na jednym ładowaniu – informuje Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji. Planowany termin wprowadzenia autobusów na ostrowieckie ulice to 1 maja, jednak jeszcze przed tym terminem pojazdy muszą przejść przez niezbędne procedury techniczne. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze autobusy mogą zacząć kursować już tydzień wcześniej, czyli 24 kwietnia.

Całkowity koszt nabycia dziewięciu autobusów wyniósł około 20,5 miliona złotych. Jest to kolejny etap realizowanego projektu „Ekologiczny transport miejski”. Obecnie Ostrowiec dysponuje flotą 32 nowych autobusów, z których najstarszy jest w użyciu od roku. Wszystkie pojazdy utrzymane są w pomarańczowo-czarnym kolorze.

Projekt „Ekologiczny Transport Miejski” przewiduje także wymianę taboru, budowę bazy MZK oraz modernizację oświetlenia ulicznego. Artur Łakomiec dodaje, że w planach jest także piąty etap projektu, który obejmie między innymi dynamiczną informację pasażerską i modernizację przystanków.