Kulturowe otwarcie: Powrót do hutniczych korzeni Ostrowca

Ostrowiec będzie gospodarzem nowej instytucji kulturalnej, której celem jest upamiętnianie i prezentowanie lokalnych tradycji związanych z przemysłem hutniczym. Centrum Tradycji Hutnictwa – wirtualne muzeum, które pozwoli odwiedzającym na podróż w czasie i przestrzeni do miejsc pracy w hucie, które obecnie nie istnieją lub są niedostępne. Formalne otwarcie placówki jest zaplanowane na sobotę.

Centrum będzie świadectwem wieloletniej historii pracy mieszkańców Ostrowca w dwóch zakładach hutniczych, które były w eksploatacji przez wiele dekad. Ekspozycja ma za zadanie ukazać znaczenie przemysłu hutniczego dla miasta i jego mieszkańców, a także warunki pracy w tych nieistniejących już miejscach.

Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury (MCK) w Ostrowcu, Jacek Kowalczyk, przypomniał o możliwości zwiedzania huty w latach 70-tych i 80-tych XX wieku, co obecnie nie jest możliwe. Przemysłowe obiekty z tamtego okresu stopniowo znikają lub są zamknięte dla publiczności. W tym kontekście, nowe Centrum ma odtwarzać i zachowywać pamięć o przemyśle hutniczym Ostrowca.

W ramach ekspozycji odwiedzający będą mieli okazję doświadczyć, jak działał wielki piec. Jednym z najbardziej spektakularnych elementów będzie funkcjonująca kolejka, pokazująca różnorodność produktów wytwarzanych w ostrowieckich zakładach.