"Zielona rewolucja w komunikacji miejskiej Ostrowca Świętokrzyskiego"

Projekt o nazwie „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” zapoczątkował nowe, zrównoważone podejście do transportu publicznego, które zrewolucjonizowało 65-letnią historię komunikacji miejskiej w tym regionie. W uznaniu za te innowacyjne działania, lokalne władze zostały wyróżnione i zdobyły prestiżową nagrodę w programie Eco-Miasto.

Nowo wprowadzone autobusy do floty miejskiej Ostrowca Świętokrzyskiego wyróżniają się nie tylko cichą eksploatacją, ale przede wszystkim są przyjazne dla środowiska i korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.

Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (MZK) w Ostrowcu Świętokrzyskim, podkreśla korzyści płynące z ekologicznego podejścia do transportu. Jak mówi: „Porównując koszty energii elektrycznej do kosztów paliwa diesla, okazuje się, że jest o 30 procent taniej”.

Innowacyjne i niskoemisyjne pojazdy zastąpiły starsze modele, które sprawiały kierowcom wiele problemów technicznych. Andrzej Praszyński, doświadczony kierowca autobusu, wyjaśnia: „W przypadku starszych modeli, takich jak Jelcz, które nadal kursują po Ostrowcu, musiałem przychodzić co najmniej 15 minut wcześniej, aby przygotować pojazd do jazdy”.