Rozpoczęcie budowy trzech bloków mieszkalnych przez Ostrowieckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Podczas ostatniego zgromadzenia miejskiego, radni miejscy zleciły Ostrowieckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego (OTBS) realizację projektu budowy trzech wielokondygnacyjnych bloków mieszkalnych. Plany te dotyczą lokalizacji przy ulicy Hubalczyków. OTBS posiada już gotową dokumentację budowlaną, wraz z niezbędnym pozwoleniem na rozpoczęcie prac.

Jak informuje naczelnik wydziału Planowania i Rozwoju miasta, Dominik Smoliński, zaplanowane obiekty będą miały identyczną strukturę – każdy z nich będzie trzykondygnacyjny. Wewnątrz znajdą się komórki lokatorskie oraz pięć mieszkań dwu- i trzypokojowych na każdym piętrze.

Smoliński wyjaśnia również, że planowane mieszkania nie trafią do sprzedaży na wolnym rynku. Zasiedlenia ich nie będzie można nabyć, a jedynie wynająć. Wynajem będzie możliwy tylko dla osób spełniających określone kryteria, głównie dochodowe. Regulamin określający te kryteria musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę Miasta.

Całkowity koszt realizacji inwestycji szacowany jest na kwotę od 27 do 30 milionów złotych. Dominującą część tych kosztów, od 80 do 85 procent, ma stanowić dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wnioskowanie o takie dofinansowanie ma nastąpić w najbliższych dniach. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, OTBS ma możliwość szybkiego ogłoszenia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą jeszcze przed końcem bieżącego roku. Wybrany wykonawca będzie miał następnie dwa lata na zakończenie budowy. Naczelnik Smoliński wyjaśnia jednak, że istnieje ryzyko nieotrzymania dofinansowania, które może wynikać z nadmiernej ilości złożonych wniosków w danym roku. Jednak jest przekonany, że ryzyko całkowitego braku finansowania jest minimalne.