Rezerwat Krzemionki jako plan na weekend

Weekend to czas, by odpocząć i zrelaksować się po całym tygodniu pracy. Żeby to zrobić, nie trzeba wyjeżdżać, bo mieszkańcy Ostrowca idealne miejsce do tego mają na miejscu. Mowa oczywiście rezerwacie Krzemionki, który znajduje się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym.

Światowa Lista Dziedzictwa UNESCO

Światowa Lista Dziedzictwa to nic innego jak lista obiektów kultury i natury o powszechnej wartości. Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego został do niej dopisany jako szesnasty obiekt z naszego kraju w 2019 roku.

Rezerwat Krzemionki to prahistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego, które datuje się na ok. 3900 – 1600 rok przed naszą erą, zajmują one powierzchnię prawie 350 hektarów, największą atrakcją rezerwatu jest podziemna trasa otwarta dla zwiedzających, w żadnym innym miejscu na świecie nie znajdziecie tego typu trasy. Kolejną atrakcją jest zrekonstruowana osada neolityczna, organizowane w niej są warsztaty archeologiczne. W osadzie znajdują się cztery domy mieszkalne zbudowane dzięki dokumentacji z badań archeologicznych w Dobroniu, Sicinach i Brzeziu.