Kolejny Rajd Krzmionkowski

W Ostrowcu Świętokrzyskim od kilku lat organizuje się Rajd Krzemionkowski. W zbliżający się weekend odbędzie się siódma edycja tego wydarzenia, którego celem jest promowanie kopalni krzemienia pasiastego, a trzeba też wspomnieć, że w tym roku mamy setną rocznicę odkryć tych neolitycznych kopalni.

W piątek w Ostrowieckim Browarze Kultury odbędzie sesja popularno-naukowa „W 100-lecie odkrycia neolitycznych kopani Krzemienia w Krzemionkach”. Wszystko rozpocznie się o godzinie 11:00, a o 14:45 będziemy mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym. W sobotę organizowana jest wycieczka krajoznawcza, której trasa poprowadzi od Ostrowca Świętokrzyskiego przez Ożarów, Annopol, Świeciechów, Zawichost, Janików, Chałupki, Krzemionki i zakończy się również w Ostrowcu.

Pomnik Historii i światowe dziedzictwo

Rezerwat archeologiczny Krzemionki od prawie trzydziestu lat są uznawane za Pomnik Historii, a w 2019 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z najważniejszych w Europie zespołów neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego, a zostały odkryte w 1922 przez geologa Jana Samsonowicza. Ślady eksploatacji kopalni są datowane na lata 3900–1600 p.n.e.