Czy wiesz, że… Poznaj ciekawostki o Ostrowcu

Ostrowiec Świętokrzyski to miasto w województwie świętokrzyskim, które skrywa wiele ciekawych faktów i atrakcji. Warto poznać kilka historycznych ciekawostek związanych z naszym miastem.

Pierwsze udokumentowane informacje dotyczące Ostrowca pochodzą, aż z epoki kamienia! Czyli 4 tys. lat p.n.e. Na naszych terenach pojawiły się naddunajskie plemiona koczownicze, w tym ludzie z rożnych kultur – amfor kulistych, lendzielskiej, pucharów lejkowych. Historia miasta rozpoczęła się około XIII wieku. Nasza miejscowość początkowo była małym grodem, a później znacząco rozwinęła się w ośrodek rzemieślniczy oraz przemysłowy.

Nawiązując do przemysły w Ostrowcu znajduje się jeden z głównych producentów wyrobów hutniczych w Polsce. Chodzi oczywiście o Hutę Ostrowiec, która jest jedną z głównych atrakcji miasta. W obiekcie można również poznać historię miejsca, maszyny hutnicze, muzeum hutnicze.

W naszym mieście byli aktywni znani działacze komunistyczni, w tym np. Julian Leński – Leszczyński – przywódca Komunistycznej Partii Polski, a także Aleksander Zawadzki -Przewodniczący Rady Państwa. Honorowymi obywatelami miasta są m.in. Antoni Heda, Henryk Samsonowicz, George Perrin, Henryk Mikołaj Górecki, Zbigniew Pacelt, Leon Szpilman.