Ćwiczenia z ratownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dzisiejszy dzień w mieście Ostrowiec Świętokrzyski upłynął na ćwiczeniach z obszaru ratownictwa chemicznego. To ważne działania, mające na celu doskonalenie umiejętności i procedur stosowanych w trakcie incydentów chemicznych.

Podczas symulacji założono, że dochodzi do przecieku amoniaku w jednym z przedsiębiorstw mieszczących się przy ulicy Zagłoby. W reakcji na domniemane zdarzenie, na miejsce zostały skierowane takie jednostki, jak SGRChem-Eko OSTROWIEC-2 oraz OSP Chmielów i OSP Jędrzejowice.

Na scenie ćwiczeń strażacy odkryli nieświadomego pracownika firmy i uszkodzoną instalację amoniaku. Ich zadaniem była ewakuacja poszkodowanego, udzielenie mu profesjonalnej pierwszej pomocy, a następnie przekazanie go do Zespołu Ratownictwa Medycznego. Jednocześnie musieli zabezpieczyć obszar zdarzenia i naprawić uszkodzoną instalację – podała straż pożarna.

Ćwiczenia te były prowadzone z myślą o doskonaleniu zdolności do operowania w strefie zagrożenia chemicznego. Weryfikowano także obowiązujące procedury oraz rozwijano współpracę między jednostkami OSP a innymi służbami ratowniczymi.