Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet – zaplanowane na 14 maja przy Starostwie Powiatowym w Ostrowcu

Profilaktyka jest niezmiernie ważna i powinna być elementem dbałości o własne zdrowie u każdego z nas. Jednym z takich działań profilaktycznych, które ma miejsce już niebawem, jest bezpłatne badanie cytologiczne. To wydarzenie odbędzie się we wtorek, 14 maja, a jego lokalizacją będzie starostwo powiatowe w Ostrowcu.

Położna Katarzyna Majka z Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach podkreśla znaczenie badania cytologicznego dla zdrowia każdej kobiety. To właśnie to badanie może pomóc w wykryciu jakichkolwiek zmian w obrębie szyjki macicy, nawet na etapie przednowotworowym. Co więcej, możliwe jest to nawet wówczas, gdy pacjentka nie ma jeszcze żadnych objawów choroby. Dlatego tak istotne jest regularne poddawanie się temu badaniu.

Organizatorem badań jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach – działające jako część programu profilaktyki raka szyjki macicy. Badania dostępne są dla kobiet w wieku od 25 do 64 lat. Procedura cytologiczna trwa zaledwie 10 minut, a może ocalić życie.

Zdaniem położnej Majki, każdego roku w Polsce około 3 tysiące pacjentek zapada na ten typ nowotworu. Co więcej, rocznie około 1500 pacjentek traci życie w walce z tą chorobą.

14 maja cytobus będzie dostępny na parkingu przy Starostwie Powiatowym w Ostrowcu w godzinach od 10:00 do 16:00. Aby skorzystać z badania, konieczna jest wcześniejsza rejestracja przez telefon pod numerem 661 911 300.