Zagrożenie pożarowe w lasach powiatu ostrowieckiego nie maleje pomimo weekendowych opadów

Chociaż podczas ostatniego weekendu doszło do opadów atmosferycznych, nie zmniejszyły one znacząco ryzyka pożarów w lasach powiatu ostrowieckiego. Warstwa ściółki w tych obszarach jest nadal niesamowicie sucha i bardzo łatwo ulega zapłonowi nawet od najdrobniejszego źródła ognia.

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski wprowadziło tzw. czerwoną procedurę w celu zminimalizowania ryzyka pożarów – mówi Andrzej Borowiec, zastępca nadleśniczego do spraw zagospodarowania lasu. Przewiduje ona, że leśnicy oraz wszyscy pracownicy pełniący dyżury muszą być stale obecni w swoich miejscach pracy przez cały weekend i popołudnia, aż do momentu odwołania tej procedury.

Pierwszy pożar lasu na terenie Nadleśnictwa w tym roku wybuchł w sobotę późnym wieczorem. Na szczęście, ogień objął jedynie warstwę ściółki i podszyt, dzięki czemu straty nie były wielkie. Grad, który przeszedł w weekend na terenie całego województwa, nie był wystarczającym zjawiskiem atmosferycznym, aby zniwelować ryzyko pożarów. W powiecie ostrowieckim opady były stosunkowo niewielkie, dlatego leśnicy razem ze strażakami zwracają się do mieszkańców z apelem o zachowanie najwyższej ostrożności podczas przebywania w lasach.

Andrzej Borowiec apeluje: – Nie rzucajcie niedopałków, nie pozostawiajcie śmieci, zwłaszcza szkła, które może wywołać pożar. Jednocześnie przemieszczanie się pojazdami mechanicznymi może stanowić dodatkowe zagrożenie. Na chwilę obecną nie planujemy wprowadzenia zakazu wstępu do lasów. Chcemy, aby były one dostępne dla ludzi jak najdłużej, ale pod warunkiem korzystania z nich w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.