Spotkanie rodzin i podopiecznych Stowarzyszenia 'Tacy Sami’ nad zalewem Bilówka

Doświadczyli oni niecodziennego spotkania nad zalewem Bilówka w Wólce Bodzechowskiej w minioną sobotę. Grupa składająca się z blisko 50 członków, w tym podopiecznych oraz ich rodzin, ze Stowarzyszenia 'Tacy Sami’ Na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych zebrała się, aby wspólnie uczcić Dzień Dziecka. To było też wyjątkowe odetchnięcie dla opiekunów.

Kamil Kutryba, prezes stowarzyszenia, podkreślił uniwersalny charakter tego spotkania, mówiąc: „Dzisiaj każdy jest dzieckiem. To czas na rodzinne doświadczenia. Razem możemy dzielić się swoimi przemyśleniami, prowadzić rozmowy, świętować i bawić. Nasza społeczność obejmuje dzieci z niepełnosprawnościami. Musimy kształtować świadomość ich obecności i naszego wspólnego egzystowania w społeczeństwie”.

Stowarzyszenie, które od ponad trzech dekad aktywnie działa w Ostrowcu, liczy obecnie około 100 osób niepełnosprawnych wraz z ich opiekunami. Członkowie tej organizacji mają jednak tendencję do identyfikowania się jako „rodzina” bardziej niż „stowarzyszenie”. Jan Jurasz, honorowy prezes stowarzyszenia 'Tacy Sami’ i ojciec niepełnosprawnego dziecka, wyjaśnia: „Poznaliśmy się podczas różnych turnusów i spotkań. Wymieniamy informacje na temat miejsc, w których leczymy nasze dzieci, jakie są postępy w ich leczeniu itd. Jeśli jest taka potrzeba, zawsze wspieramy siebie nawzajem. Jesteśmy jedną wielką rodziną”. Dodaje również, że takie zgromadzenia w towarzystwie bliskich osób zapewniają osobom niepełnosprawnym poczucie komfortu.