Konieczność oddawania krwi coraz bardziej pilna – apel Regionalnych Centrów Krwiodawstwa

Regionalne Centra Krwiodawstwa z niepokojem obserwują malejące zapasy krwi i wyrażają pilną potrzebę jej oddawania. W Ostrowcu Świętokrzyskim, możliwość ta istnieje nie tylko w terenowym oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ale też podczas pewnych wydarzeń miejskich.

Właśnie jedno z takich wydarzeń zostanie zorganizowane w niedzielę, 23 czerwca przez Klub Honorowych Dawców Krwi im. Jana Milewskiego. Wydarzenie o nazwie 'MotoKrew’ odbędzie się na terenie Ostrowieckiego Browaru Kultury. Główny cel – uzbieranie jak największej ilości krwi dla osób poszkodowanych w wyniku wypadków drogowych. Joanna Pikus, prezes klubu, silnie podkreśla znaczenie krwiodawstwa: – Oddanie krwi to dla nas 15 minut, dla osoby potrzebującej tej krwi może to być całe życie.

Zbiórka krwiodawców odbędzie się na dziedzińcu OBK o godzinie 12:00. Stamtąd uczestnicy ruszą na rajd samochodowy po ulicach miasta. Rajd obejmować będzie różne środki transportu – samochody osobowe, quady, taksówki, samochody ciężarowe i motory. W ten sposób chcą podkreślić swoją solidarność i zaangażowanie w krwiodawstwo. Trasę rajdu wyznaczyły ulice: Chrzanowskiego, aleja Jana Pawła II, ulica Iłżecka, po czym powrót do Ostrowieckiego Browaru Kultury.

Na terenie Browaru, podczas całego wydarzenia będzie stacjonował ambulans, gdzie można będzie dokonać donacji krwi. Joanna Pikus przypomina o konieczności odpowiedniego przygotowania się do oddania krwi – nawodnienia organizmu poprzez spożycie minimum 2 litrów płynów, zjedzenie lekkiego posiłku (należy unikać głodowego stanu), odpoczynku i abstynencji od alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi. Dla oddania krwi uprawnione są osoby między 18 a 65 rokiem życia ważące co najmniej 50 kilogramów. Istotne jest także, aby nie być nosicielem żadnej choroby zakaźnej. Przed oddaniem krwi każda osoba zostanie zbadana przez lekarza na miejscu, który oceni jej stan zdrowia i predyspozycje do oddania krwi.